Podsumowanie sezonu 2022/2023 w wykonaniu sekcji piłkarskiej Wiary Lecha

Awansem do IV ligi zakończył się sezon 2022/2023 w wykonaniu Wiary Lecha. Kibole wygrali rozgrywki z 8-punktową przewagą nad drugim GKS-em Dopiewo. Lechici byli najlepszą ekipą w domowych i wyjazdowych pojedynkach, zdobyli najwięcej bramek, a ich defensywa była najszczelniejsza.

Wiara Lecha w przekroju dwunastu miesięcy zdecydowanie lepiej zaprezentowała się w rundzie jesiennej, podczas której odniosła 10. zwycięstw z rzędu i zanotowała passę 12. meczów bez porażki. Wiosenna kampania, jak co roku, sprawiła niebiesko-białym więcej problemów. Kibole po słabym okresie przygotowawczym rundę rewanżową zainaugurowali przegraną w Kazimierzu Biskupim. Przewaga nad drugą Olimpią Koło, z którą Wiara Lecha miała rozegrać kolejne spotkanie, stopniała do dwóch punktów. Hit kolejki rozegrany przy Gdańskiej zakończył się wysokim zwycięstwem podopiecznych trenera Łukasza Kubiaka – 5:1. Lechici poszli za ciosem i w kolejnych trzech potyczkach zgarnęli komplet punktów, dzięki którym umocnili się na pozycji lidera V ligi.

Pod koniec kwietnia Wiara Lecha złapała zadyszkę. Po powrocie z Florencji część zawodników prosto z lotniska udała się do Goliny na mecz z miejscową Polonią. Kibole rozpoczęli od szybko strzelonego gola, ale w kolejnych minutach opadli z sił i dali sobie wbić trzy gole, w tym dwa w ostatnich dziesięciu minutach. Tydzień później lechici stracili kolejne punkty remisując w derbach z Przemysławem 2:2. Wiara Lecha prowadziła 2:0, ale nie zdołała utrzymać przewagi. Bramkę wyrównującą straciła w piątej minucie doliczonego czasu gry.

Majowa kampania była dla niebiesko-białych udana. Rozpoczęła się od dwóch zwycięstw – w Chorzeminie i u siebie z Płomieniem. W Koninie przy blisko tysięcznej publiczności, w tym ponad 300-osobowej grupie kiboli Kolejorza, Wiara Lecha zremisowała z Górnikiem 1:1. Była to jedyna strata punktów w maju. W ostatnich dwóch meczach drużyna kibiców wywalczyła komplet punktów. Lechici przełamali niekorzystną serię pojedynków rozgrywanych na ziemi konińskiej wygrywając z Polaninem w Strzałkowie 4:1.

Pierwsza okazja do awansu do IV ligi nadarzyła się na początku czerwca. Wiarze Lecha starczył remis w domowym starciu z GKS-em Dopiewo. Lechici prowadzili po szybko strzelonym golu, ale ostatecznie okazali się słabsi od wicelidera i przegrali 1:3. Feta z okazji awansu została przeniesiona do Zaniemyśla, gdzie niebiesko-biali postawili kropkę nad i pokonując gospodarzy 2:0. Kibole sezon 2022/2023 zakończyli w Grodzisku Wielkopolski. Z Dyskobolią przegrywali 0:2, lecz jeszcze przed przerwą zdołali doprowadzić do remisu. Zabójcze były ostatnie minuty w wykonaniu DWL. Po trzech golach Wiara Lecha wygrała z miejscowymi 5:2.

Rozgrywki V ligi w sezonie 2022/2023 Wiara Lecha wygrała z 8-punktową przewagą nad GKS-em Dopiewo, który trafił do barażów o IV ligę. Trzecia była Olimpia Koło. Do Klasy Okręgowej spadły dwa zespoły – Akademia Reissa Poznań i Wielkopolska Komorniki.

• Najdłuższa seria meczów bez zwycięstwa: 2
  • Liczba punktów zdobyta w meczach, w których Wiara Lecha strzelała pierwsza gola: 63 pkt (20-3-4)
  • Liczba punktów zdobyta w meczach, w których Wiara Lecha straciła pierwsza gola: 9 pkt (3-0-0)
  • Liczba żółtych kartek: 66
  • Liczba czerwonych kartek: 0

34 zawodników zagrało w Wiarze Lecha w sezonie 2022/2023. Najwięcej występów zanotował Kacper Dolski, który 29. razy pojawiał się na boisku. Licząc rozgrywki Pucharu Polski wystąpił w 31. pojedynkach. Najdłużej na placu gry przebywał Mikołaj Nawrowski. Golkiper niebiesko-białych zaliczył 2340 minuty w lidze, a łącznie z rozgrywkami pucharowymi 2520.

Najwięcej bramek dla DWL zdobył Michał Niedźwiedzki, który 21. razy wpisał się na listę strzelców. Na podium znalazł się Siergiej Krivets (13. trafień) i Kacper Dolski (12). Wśród asystentów najlepszy okazał się Jakub Wilk, który 17-krotnie popisywał się ostatnim podaniem. Drugi był Krivets (15 asyst), a trzecie miejsce ex aequo zajęli Marcin Daniel i Niedźwiedzki (po 8). 21. zawodników karanych było żółtymi kartkami. Najwięcej – po osiem – zgromadzili Artur Adamski, Dawid Czerniejewicz, Krivets i Niedźwiedzki.