10 lat od zgłoszenia do rozgrywek

30 czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Wiara Lecha zgłosiło zespół piłkarski do rozgrywek prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. W sezonie 2011/12 drużyna kibiców Kolejorza zagrała w Pucharze Polski.

Początki zespołu kibiców grających w piłkę sięgają wcześniejszych lat. Drużyna uczestniczyła w wielu turniejach i ligach amatorskich. W 2010 roku doszło do połączenia dwóch zespołów złożonych z fanów Lecha Poznań, a także powstania Ligi Kiboli. Rozwój sportowy drużyny przyspieszył i zbiegł się z nagonką na kiboli Kolejorza, dla których nadeszły ciężkie czasy po bydgoskim finale Pucharu Polski w 2011 roku.

Stowarzyszenie Wiara Lecha postanowiło wyjść naprzeciw problemom i dać fanom niebiesko-białych możliwość zabawy na trybunach w starym, dobrym stylu. Drużyna, która do tej pory rywalizowała w ligach szóstek została zgłoszona do okręgowego Pucharu Polski prowadzonego przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.

Pierwszym trenerem DWL został Dariusz Kustoń, który 11 lipca 2011 roku przeprowadził pierwszą jednostkę treningową. Blisko dwa tygodnie później, 24 lipca odbył się pierwszy mecz sparingowy z Bolą Poznań. Wiara Lecha zremisowała na boisku przy al. Armii Poznań 1:1. 21 sierpnia miał odbyć się 1. rundy Pucharu Polski, w którym rywalem Lechitów była Poznańska Trzynastka. Spotkanie nie doszło do skutku. Przeciwnik nie dopełnił formalności związanych ze zgłoszeniem zawodników i po zwycięstwie walkowerem Wiara Lecha awansowała do drugiej rundy. Tam czekała na Kiboli Bola Poznań. 31 sierpnia drużyna kibiców Kolejorza przy wsparciu ponad półtysięcznej rzeszy fanów wygrała 6:0. Przygoda z Pucharem Polski zakończyła się w kolejnej rundzie w Kaźmierzu. A-klasowi Czarni okazali się za silni i pokonali DWL 5:1. Wiara Lecha wróciła do gry na amatorskich turniejach i ligach. Pół roku później pojawił się pomysł zgłoszenia zespołu do B-klasy.

Przez dziesięć lat Kibole rozegrali 258 oficjalnych meczów, w których odnieśli 153 wygrane. 29 pojedynków kończyło się remisami, a w 76 potyczkach górą byli rywale Wiary Lecha. Lechitów prowadziło czterech trenerów: Dariusz Kustoń (2011 – 2015), Jarosław Wróblewski (2016 – 2020), Łukasz Kubiak (2020 – obecnie) i zastępujący dwóch ostatnich szkoleniowców Jarosław Araszkiewicz, który zasiadał na ławce trenerskiej czterokrotnie. Najwięcej meczów Kibole rozegrali w Klasie Okręgowej (80), o jeden więcej niż w V lidze.

Do największych sukcesów w 10-letniej historii należy mistrzostwo A-klasy w sezonie 2014/15, wicemistrzostwo B-klasy (2012/13),  A-klasy (2013/14), Klasy Okręgowej (2016/17) i trzecie miejsce w V lidze (2018/19) oraz ćwierćfinał okręgowego Pucharu Polski (2016/17).

W niebiesko-białych barwach zagrało łącznie 94 zawodników, z których najwięcej występów zanotował Tomasz Smura (211). Jest on także jednym z dwóch najlepszych strzelców w historii Wiary Lecha. Wspólnie z Krzysztofem Szerszeniem zdobyli po 75 bramek. Z kadry, która zakończyła sezon 2020/21 trzech zawodników zagrało w pierwszym meczu z Bolą Poznań. Mowa o Arturze Adamskim, Dawidzie Norku i Jakubie Nowaku. Przed startem w Pucharze Polski w Wiarze Lecha w turniejach i ligach amatorskich grali także: Stanisław Makowski, Jan Makowski, Patryk Olaszczyk i Wojciech Paplaczyk. Nie mogli oni jednak zagrać w meczu z Bolą z uwagi na to, że reprezentowali barwy innych klubów w rozgrywkach ligowych. W drużynie działali także kierownicy. Pierwszym był Łukasz Mowlik, który zajmował się sprawami zespołu przy okazji udziału w Pucharze Polski oraz pierwszym półroczu gry w B-klasie. W rundzie wiosennej sezonu 2012/13 został on zastąpiony przez jednego z zawodników, Pawła Piestrzyńskiego. W latach 2013 – 2015 tą funkcję pełnił Bartosz Aleksandrowicz, a następnie przez kolejne sześć lat do dnia dzisiejszego Karol Jaroni.  Prezesem Wiary Lecha w latach 2011 – 2013 był Krzysztof Markowicz, którego na początku 2014 roku zastąpił Paweł Piestrzyński.

Najbliższy sezon będzie już jedenastym w historii Wiary Lecha w oficjalnych rozgrywkach, a dziesiątym w rozgrywkach ligowych. Pierwszy mecz Kibole zagrają 21 sierpnia, czyli dokładnie 10 lat po planowanym na ten dzień meczu pierwszej rundy Pucharu Polski z SKS 13, który ostatecznie nie doszedł do skutku.

Other Articles