Podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu sekcji piłkarskiej

Kapitalni w lidze, słabi w Pucharze Polski – tak w skrócie można podsumować występy Wiary Lecha w rundzie jesiennej sezonu 2022/2023. Kibole są liderem V ligi z pięciopunktową przewagę, ale po dwóch meczach stracili szanse na trofeum. Najważniejszym wydarzeniem jesieni była seria 12. meczów bez porażki, w tym 10. zwycięstw z rzędu. Obie passy jeszcze trwają.

Porównań do rundy jesiennej 2021/2022 będzie sporo, gdyż ostatnie pół roku było bardzo podobne. Różnica była jedna i miała miejsce w listopadzie. Nowy sezon Wiara Lecha rozpoczęła od efektownej wygranej 4:0 nad Polonusem Kazimierz Biskupi, a dwa tygodnie później powtórzyła wynik w starciu z Akademią Reissa. Pomiędzy meczami zdarzyła się wpadka – lechici przegrali 2:3 w Kole z Olimpią. Rok wcześniej Kibole po trzech pojedynkach mieli na koncie siedem punktów, teraz o jeden mniej, czyli sześć.

Nadszedł czas na Puchar Polski. Podopieczni trenera Łukasza Kubiaka udali się do Tarnowa Podgórnego na spotkanie z rezerwami czwartoligowej Tarnovii. Nie był to dobry występ poznaniaków, ale przed upływem regulaminowego czasu gry prowadzili 3:0. To co wydarzyło się w doliczonym czasie gry mogło przejść do historii obu ekip. Tarnowianie w krótkim odstępie czasu zdobyli dwa gole i byli bliscy wyrównania. Ostatecznie gospodarze nie zdołali pokonać bramkarza niebiesko-białych i musieli uznać wyższość poznaniaków. Wiara Lecha zrobiła krok do przodu, bo okazała się lepsza od Wiary Lecha sprzed roku. Wówczas przegrała 2:3 z Przemysławem, teraz wygrała na wyjeździe 3:2.

Po meczu w Tarnowie Kibole ograli Sokoła Pniewy 1:0, a następnie po ciężkim meczu zremisowali z ostatnią wówczas Polonią II Środa Wielkopolska. Wiara Lecha, choć punktowała to stylem nie porywała. W tym samym okresie dwanaście miesięcy wcześniej niebiesko-biali odpadli z Pucharu Polski, a następnie przegrali z Akademią Reissa 2:4. Pucharowa porażka nadeszła kilka dni po występie w Środzie Wielkopolskiej. W prestiżowym meczu z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski lechici zaprezentowali się fatalnie. Przegrali 0:1 i w pełni zasłużenie odpadli z dalszej rywalizacji o trofeum. Był to moment zwrotny w sezonie. Takim samym rok wcześniej była derbowa porażka z Akademią Reissa.

Poznańska lokomotywa prowadzona przez kibiców Lecha Poznań wjechała na właściwe tory i nie zamierzała się zatrzymywać. Na 100-lecie pierwszego meczu Kolejorza w historii Wiara Lecha rozbiła Polonię Golina 8:2, a tydzień później po emocjonującym pojedynku pokonała w derbach Przemysława 4:3. Był to początek znakomitej serii, która jeszcze się nie skończyła. Lechici wygrali dziesięć kolejnych meczów. Do wymienionych wcześniej dołożyli domowe wygrane nad Orkanem Chorzemin (6:2), Górnikiem Konin (5:0), Polaninem Strzałkowo (7:2), Kłosem Zaniemyśl (5:3) i Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski (2:0). Wiara Lecha zwycięstwa odnosiła też w delegacjach. Kibole przywieźli trzy punkty z wyjazdów do Przyprostyni (5:3), Komornik (4:1) i Dopiewa (3:2).

Warto kilka słów poświęcić meczom z GKS-em Dopiewo i Kłosem Zaniemyśl. Oba zakończyły się wygranymi, jednak dramaturgia spotkań wymaga dokładniejszego opisania. Pojedynek w Dopiewie lechici zakończyli wygraną 3:2. Zwycięskiego gola Marcin Mazurek zdobył w 85 min, gdy drużyna grała w dziesiątkę. Wiara Lecha prowadzenie musiała utrzymać w dziewięciu. Ta sztuka udała się i po ostatnim gwizdku Kibole mogli dopisać trzy punkty. Ciekawiej było podczas pojedynku z Kłosem. Lechici przegrywali 0:2, a trzecią bramkę stracili, gdy grali w dziesięciu. Jeszcze przed przerwą niebiesko-biali zmniejszyli straty do jednego gola, a po zmianie stron zdołali wyrównać i zdobyć zwycięskie bramki. Mecz zakończył się wygraną DWL 5:3.

Porównania z poprzednim sezonem zakończyć można wraz z końcem października. Jesienią zeszłego roku Kibolom udało się wygrać siedem kolejnych potyczek. W listopadzie zagrali jednak słabo i w czterech meczach wygrali zaledwie raz, notując przy okazji jeden remis i dwie porażki, w tym 0:7 u siebie z liderującą Notecią Czarnków. Od bolesnej przegranej minęło dwanaście miesięcy. Wiara Lecha od tamtej pory w roli gospodarza wygrała 16! kolejnych meczów przy bilansie bramkowym 68:14. Jedynym zespołem, który potrafił przeciwstawić się lechitom był Przemysław. Derbowy rywal, który był w tym spotkaniu gospodarzem meczu rozgrywanego na Śródce, był bliski zwycięstwa. Prowadził do 90 min 1:0, ale ostatecznie zremisował 1:1. Mecz odbył się w rundzie wiosennej. Na jesień Kibole wygrali wszystkie dziewięć meczów rozgrywanych przy Gdańskiej. Odnieśli też zwycięstwa we wszystkich listopadowych potyczkach. Zdobyli dziewięć punktów. Rok wcześniej ledwie cztery.

W tabeli po rundzie jesiennej Wiara Lecha jest na pierwszym miejscu z 5-punktową przewagą nad drugą Olimpią Koło. Niebiesko-biali przewodzą w klasyfikacji domowej, wyjazdowej, są też najskuteczniejszym zespołem. Kibole zagrali aż dziewięć spotkań u siebie. Pojedynek z Akademią Reissa został przeniesiony z Opalenicy do Poznania, gdyż kolidował z meczem Kolejorza, a potyczka w Grodzisku Wielkopolskim została odwołana z uwagi na zalegający na boisku śnieg i przeniesiona tydzień później do stolicy Wielkopolski.

• Najdłuższa seria meczów bez zwycięstwa: 1
  • Liczba punktów zdobyta w meczach, w których Wiara Lecha strzelała pierwsza gola: 34 pkt (11-1-1)
  • Liczba punktów zdobyta w meczach, w których Wiara Lecha straciła pierwsza gola: 6 pkt (2-0-0)
  • Liczba żółtych kartek: 31
  • Liczba czerwonych kartek: 0

W meczach ligowych Wiary Lecha zagrało łącznie 30 zawodników. Najwięcej czasu na boisku spędzili Siergiej Krivets (14 meczów/1232 minuty), Mikołaj Nawrowski (13 meczów/1170 minut) i Jakub Maćkowiak (15 meczów/1155 minut). Ten ostatni wraz z Kacprem Dolskim i Mikołajem Hudziakiem zagrali we wszystkich ligowych meczach. Licząc rozgrywki Pucharu Polski dwóch zawodników miało okazję zaliczyć 100% frekwencję. Po 17 meczów zagrali Dolski i Hudziak. Doliczając dwa pucharowe mecze najwięcej minut na boisku spędził Mikołaj Nawrowski – 1350 minut.

Najlepszym strzelcem Wiary Lecha w rundzie jesiennej został Michał Niedźwiedzki, który w lidze 14-krotnie pokonywał bramkarzy rywali. Do dorobku dorzucił także jedno trafienie w pucharowym pojedynku. Drugie miejsce zajęli ex aequo Dolski i Krivets. Obaj strzelili po dziewięć goli. Mistrz Polski AD 2010 zanotował największą liczbę asyst. Jego podanie 7-krotnie otwierało drogę do bramki. Krivets prowadzi także w klasyfikacji kartkowej. Żółte kartoniki obejrzał pięć razy. Kolejni na liście – Artur Adamski, Dawid Czerniejewicz i Niedźwiedzki otrzymali cztery żółte kartki, w tym po dwie w jednym meczu. Adamski osłabił zespół w pierwszej połowie meczu z Kłosem Zaniemyśl, natomiast Czerniejewicz i Niedźwiedzki przedwcześnie opuścili boisko w Dopiewie.